ENEMY

Amber Wolf Scream

 

* 23.9.2011 - † 7.2.2012

navždy budeš v našich srdcích - MILUJEME TĚ HOLČIČKO NAŠE

 

 

 

CO ZPŮSOBILO ODCHOD NAŠÍ ENEMY

 

     Jak to všechno vlastně začalo? Sami pořádně nevíme, bohužel se sešlo více věcí dohromady a i přesto,že Enemy bojovala statečně až do poslední chvíle, bylo to všechno na její malé tělíčko moc.

      Ale začalo to asi nateklou tváří.Na veterinární klinice Enemy prohlédli a dali jí injekci s antibiotiky proti zánětu. Bohužel naše přezubování nebylo zrovna jednoduché. Otok během dvou dnů zmizel a malá byla v pořádku. Jenže to netrvalo dlouho, začalo se jí zakalovat oko. Všimla jsme si toho jeden večer a druhý den už jsme jeli na veterinu. Jenže jsme tam nejeli jen s tím okem, ale také hlavně proto, že celou noc děsně kňučela. Byla velmi bolestivá na jakýkoliv jemný tlak na klouby u nohou. Na veterině si jí nechali celý den. Prohlédl jí odborník na kosterní vývoj a odborník na oči. Když jsme si jí večer jeli vyzvednout, vůbec nic se nezměnilo, oko bylo zakalené ještě víc a klouby stéle bolely. Veterinář nám vše vysvětlil a my dostali spoustu léků. Začala moje 14 denní mateřská dovolená. Dostali jsme 4 kapky, jedny jsme kapali každé 2 hodiny, další dvoje 2x denně a ty poslední 4x denně. Všechno muselo být rozvržené přesně po hodinách. K tomu dostala tablety, které brala ráno a večer. A tohle všechno ještě doprovázela horečka, která nereagovala na antibiotika. Prostě tu byla a druhý den ne. Na veterině jsme byli domluvení, že se přijdeme ukázat tak za čtyři dny na kontrolu. Klouby nás přestali hned druhý den bolet a náš pohyb se každý den zlepšoval. Na kontrolu jsme tedy dorazili bez bolestí a jednalo se hlavně o to oko. Jenže jsme slyšeli přesně to, co jsme nechtěli. Paní doktorka nám řekla, že budeme muset na operaci. Oko se jí vůbec nelíbilo, Enemy měla 50 procentní šanci,že se oko podaří zachránit. O co vlastně šlo?

Oko má 5 vrstev a jí se udělal na jedné vrstvě otok, který jí na něj tlačil. Ten vznikl malými usazeninami na jedné z těch vrstev. Ptali jsme se,co to mohlo způsobit? Bylo nám řečeno,že to bývá reakce na poslední očkování, ale to se projevuje tak do 1 týdne po doočkování, což u nás bohužel nebylo. Postupem času jsme pochopili, že u nás to bylo bohužel oslabenou imunitou. Ale zpět k operaci oka. Enemy byla přišitá sítnice přes bolavé oko, ta měla vyléčit ten otok. Samozřejmě jí muselo být na prvních 10 dní přišito i třetí víčko,aby oko bylo chráněno. Toto je  metoda, kterou se léčí různá poranění oka. Ale co se týče otoků, byla to novinka, která nebyla ještě zcela 100 procentní v úspěšnosti léčby. Během těch 10 dní, jsme byli opět několikrát na veterině, protože se nám opět vrátili bolesti kloubů. Takže nám byla několikrát odebraná krev a poslána na různá vyšetření. Prvotní vyšetření, které mohli udělat u nás na klinice, ukázalo, že Enemy měla lehce rozhozené hodnoty krevního obrazu,ale to bylo vzhledem k jejímu stavu normální a hlavně to bylo v povolené normě u štěňátek. Takže jsme doufali, že bude všechno v pořádku. Enemy dostala opět injekci a jelo se domů. Druhý den bolesti už nebyly takové a malá byla po psychické stránce v pořádku. Další dny to bylo zase super. Jenže jak rychle bolesti a otoky kloubů odcházely, tak se zase rychle vracely a my jeli opět na veterinu. To už nám paní doktorka sdělila, že strávila několik hodin hledáním v odborných knihách a řešením příznaků naší Enemy. Moc pozitivní zprávy pro nás neměla.Měla podezření na nemoc jménem Lupus. Opět nám odebrali krev, kterou poslali na celkový rozbor do Brna, aby zjistili, zda se o tuto nemoc jedná nebo ne.

CO TO VLASTNĚ LUPUS JE?

Systémový lupus erythematosus je nejvážnějším onemocněním psů ze skupiny systémových autoimunitních chorob.

Systémový lupus erythematosus je nejvážnějším onemocněním psů ze skupiny systémových autoimunitních chorob. Je vyvolán autoprotilátkami proti různým jaderným antigenům vlastního těla. Podle místa působení se projeví různými klinickými příznaky. Postihuje psy ve středním věku (5-9 let). 
Onemocnění má výrazné genetické pozadí. Na rozdíl od člověka nebyla u psů zaznamenána predispozice pohlaví. V příčinách vzniku hrají roli pravděpodobně infekční vlivy. Z vlivů vnějšího prostředí se uvažuje především o UV záření. 
Autoprotilátky se navazují na leukocyty (bílé krvinky) nebo erytrocyty (červené krvinky) a za spolupůsobení cytotoxických buněk nebo komplementu vyvolávájí jejich lýzu (rozpad) nebo se ukládají ve formě imunitních komplexů v různých orgánech a vyvolávají artritidy (zánět kloubů), glomerulonefritidy (zánět ledvinových klubíček), vaskulitidy (zánět krevních cév v kůži) nebo různé formy poškození kůže.

Příznaky
Klinické projevy odpovídají různorodému postižení více orgánů. Choroba je téměř vždy provázena horečkou, která je jen minimálně ovlivnitelná antibiotiky, ale je naopak dobře ovlivnitelná kortikoidy. Z dalších nespecifických příznaků se vyskytuje skleslost a postupné zhoršování zdravotního stavu s postupným úbytkem hmotnosti.
Hlavními příznaky, vyskytujícími se ale v různých kombinacích jsou: neerozivní polyartritida (zánět postihující více kloubů), dermatitida (zánět kůže) s charakteristickou lokalizací (především v obličejové části, kolem uší a na končetinách), polymyositidy (zánět postihující více svalů), glomerulonefritidy a imunitní poruchy krevních elementů.
Laboratorní nálezy zahrnují anémii (chudokrevnost), lymfopenii (snížený počet lymfocytů v krvi), trombocytopenii (snížený počet krevních destiček) při současné monocytóze (zvýšený počet monocytů) a neutrofilii (Zvýšený počet neutrofilů - druh zralé bílé krvinky) Častá je také proteinurie (přítomnost bílkovin v moči) a hematurie (přítomnost erytrocytů v moči).

Diagnostika
Diagnóza SLE se stanoví na základě celkového posouzení klinických příznaků a laboratorních nálezů. Stěžejním laboratorním testem je průkaz antinukleárních protilátek, které se stanovují nepřímým imunofluorescenčním testem (ANA test). Z dalších laboratorních nálezů bývá pozitivní Coombsův test (viz. AIHA). Definitivní diagnóza SLE je stanovena na základě nejméně tří hlavních příznaků a pozitivního laboratorního testu. Při nálezu 2 hlavních znaků a negativním ANA testu je diagnóza SLE pouze pravděpodobná.

Terapie
SLE se léčí kortikoidy (prednisonem) v dávce mírně imunosupresivní. Po čtrnácti dnech se při úspěšnosti léčby dávka postupně snižuje a přechází se na aplikaci 1x za dva dny. U přibližně poloviny pacientů mohou být léky po 6-12 měsících vysazeny. Při neúspěšnosti se naopak použijí v kombinaci s kortikoidy další preparáty jako azathioprin nebo cyklofosfamid. Při léčbě je třeba kontrolovat počet leukocytů (bílých krvinek) a trombocytů (krevních destiček) a přerušit léčbu, pokud dojde k leukopenii (snížení počtu bílých krvinek) nebo trombocytopenii (snížení počtu krevních destiček). 


 

A teď zpět k Enemy. Deset dní uteklo jako voda a my jeli na kontrolu našeho oka. Sestřička nám oko umrtvila a šlo se na to. Byli jsme plní očekávání. Zpráva byla skvělá, otok naprosto zmizel a byla dokonce vidět rohovka, což značilo,že zakalení oka ustupuje. Měli jsme obrovskou radost, protože i paní doktorce se to moc líbilo. Teď jsme měli mít ještě 6 týdnu přišitou tu sítnici a pak by se vidělo, jak to všechno dopadne. Ale spělo to k dobrému konci. Celí šťastní jsme se vraceli domů. Za dva dny na to přišly výsledky rozboru krve a to už moc pozitivní nebylo. U Enemy se potvrdil Lupus a bohužel paní doktorka do telefonu moc pozitivně nezněla. Ještě horší to bylo o to, že malá nám přestala během jednoho dne skoro chodit. To už jsem bohužel musela být v práci. Jenže to jsem nevěděla a nečekala, že se během jednoho dne tak zhorší. Vašík s ní jel hned na veterinu a tam dostala opět injekci a další léky. Druhý den jsem ráno vstala o hodinu dřív než běžně, abych vše obstarala než půjdu do práce. Nakapala do očí, dala léky a došla vyvenčit Enemy. Netušila jsem vůbec, že až večer dorazím domů, strávím s maličkou posledních 3 a půl hodiny. Enemy nás navždy opustila po půl deváté večer dne 7.2.2012.

 

Jinak výsledky krve ukázaly, že nemoc Enemy byla natolik vážná, že i kdyby se nám podařilo ji zachránit, měla by doživotní následky. Ve zprávě nebyla už ani uvedená doporučená terapie léčby, protože Enemy už prodělávala kombinovanou léčbu. Dostávala dvoje léky, které tuto nemoc mají vyléčit. Jednalo se o silné kortikoidy. Myslíme si, že Enemy nás opustila proto, že její tělíčko a hlavně srdíčko nevydrželo nápor těchto silných léků. Bohužel bez nich by trpěla velkými bolestmi a pořád jsme pevně doufali a věřili, že bude v pořádku. Byla totiž velice silná a neskutečná bojovnice a ani na malou chvíli nás nenapadlo, že by to neměla s naší malou pomocí zvládnout.

 

Kontakt

Katka Endlerová Brloh 258
382 03 Brloh
endlerovakaterina@seznam.cz